Olympics Schedule: I’m going to watch everything!

I was supposed to go to the Olympics. I did not go to the Olympics. I won’t bore you, so we’ll just say life and COVID got in the way and that’s that. If I’m being honest I’m still pretty sad and don’t want to talk about it.

But, I’m going to pretend I did go to the Olympics. I’ll be covering the Games from home and posting stories right here. My biggest goal while in Tokyo was to go watch every single sport at least once, so instead I’m going to watch every sport at least once from home, and blog about what I learned about the more obscure sports I’ve rarely or never watched before.

As we get get started on the greatest 17 days of the last five years, I thought I’d plan out what sports happen when so I can make sure I don’t miss any of them, and since the schedule took forever and a day to put together I figured I’d share it here.

There are 41 Olympic sports this year. Watching them all won’t be easy, but it’ll be fun! And, if we’re being honest, it’ll be a lot easier to accomplish from my couch than from Japan.

There are two schedules listed below: one by day, and one by sport. The events listed for each sport are either medal events, big events, or games with USA team sports playing.

Let’s get started!

Day-by-Day Schedule

(Note: This schedule is just Team USA games, medal events, and other events of significance)

Saturday, July 24

Water Polo – Women’s Prelims – USA vs. Japan – Sat., July 24 at 1 a.m.

Archery – Mixed Team – quarters, semis, finals – Sat., July 24 at 1:15 a.m.

Softball – Opening Round – USA vs. Mexico – Sat., July 24 at 1:30 a.m.

Shooting – Men’s Air Pistol – finals – Sat., July 24 at 2:30 a.m.

Judo – Men’s 132lbs/Women’s 106lbs  – gold medal matches – Sat., July 24 at 4 a.m.

Basketball (3×3) – Men’s/Women’s Pool Play – Session 3, 4 games – Sat., July 24 at 4:30 a.m.

              – Women’s Tournament Group A – USA vs. France – 4:55 a.m.

Fencing – Men’s Sabre, Women’s Epee (indiv.) – semis and finals – Sat., July 24 at 5 a.m.

Taekwondo – Men’s/Women’s – medal matches – Sat., July 24 at 6 a.m.

Soccer – Women’s Group Stage – USA vs. New Zealand – Sat., July 24 at 7:30 a.m.

Basketball (3×3) – Men’s/Women’s Pool Play – Session 4, 4 games – Sat., July 24 at 8 a.m.

              – Women’s Tournament Group A – USA vs. Mongolia – 8 a.m.

Volleyball – Men’s Pool B – USA vs. France – Sat., July 24 at 8:45 a.m.

Beach Volleyball – Women’s Prelims – USA vs. CHN – Sat., July 24 at 8 p.m.

Softball – Opening Round – USA vs. Australia – Sat., July 24 at 9 p.m.

Swimming – Day 2 – men’s & women’s finals (various events) – Sat., July 24 at 9:30 p.m.

Volleyball – Women’s Pool B – USA vs. Argentina – Sat., July 24 at 10:05 p.m.

Skateboarding – Men’s Street – medal runs – Sat., July 24 at 11:25 p.m.

Sunday, July 25

Cycling – Road Race – Women’s Event – Sun., July 25 at midnight

Archery – Women’s Team – quarters, semis, finals – Sun., July 25 at 12:45 a.m.

Water Polo – Men’s Prelims – USA vs. Japan – Sun., July 25 at 1:10 a.m.

Diving – Women’s Synchro 3M Springboard – finals – Sun., July 25 at 2 a.m.

Shooting – Men’s Air Rifle – finals – Sun., July 25 at 2:30 a.m.

Judo – Men’s 145lbs/Women’s 114lbs – gold medal matches – Sun., July 25 at 4 a.m.

Basketball (3×3) – Men’s/Women’s Pool Play – Session 7, 4 games – Sun., July 25 at 4:30 a.m.

              – Women’s Tournament Group A – USA vs. Romania – 4:30 a.m.

Fencing – Men’s Epee, Women’s Foil (indiv.) – semis and finals – Sun., July 25 at 5 a.m.

Taekwondo – Men’s/Women’s – medal matches – Sun., July 25 at 6 a.m.

Basketball (5×5) – Men’s Prelim Group A – France vs. USA – Sun., July 25 at 8 a.m.

Basketball (3×3) – Men’s/Women’s Pool Play – Session 8, 4 games – Sun., July 25 at 8 a.m.

              – Women’s Tournament Group A – USA vs. ROC – 8:25 a.m.

Beach Volleyball – Men’s Prelims – USA vs. ITA – Sun., July 25 at 9 a.m.

Triathlon – Men’s Event – Sun., July 25 at 5:30 p.m.

Beach Volleyball – Women’s Prelims – USA vs. LAT – Sun., July 25 at 8 p.m.

Softball – Opening Round – USA vs. Japan – Sun., July 25 at 9 p.m.

Swimming – Day 3 – men’s & women’s finals (various events) – Sun., July 25 at 9:30 p.m.

Volleyball – Men’s Pool B – USA vs. ROC – Sun., July 25 at 10:05 p.m.

Skateboarding – Women’s Street – medal runs – Sun., July 25 at 11:25 p.m.

Monday, July 26

Canoe/Kayak – Semis and Finals – Men’s C-1 – Mon., July 26 at 1 a.m.

Water Polo – Women’s Prelims – USA vs. China – Mon., July 26 at 1 a.m.

Shooting – Men’s & Women’s Skeet – finals – Mon., July 26 at 1:50 a.m.

Cycling – Cross-Country – Men’s Event – Mon., July 26 at 2 a.m.

Diving – Men’s Synchro 10M Platform – final – Mon., July 26 at 2 a.m.

Judo – Men’s161lbs/Women’s 161lbs/Women’s 125lbs – gold medal match – Mon., July 26 at 4 a.m.

Fencing – Men’s Foil, Women’s Sabre (indiv.) – semis and finals – Mon., July 26 at 5 a.m.

Gymnastics – Men’s Team – Final – Mon., July 26 at 6 a.m.

Taekwondo – Men’s/Women’s – medal matches – Mon, July 26 at 6 a.m.

Table Tennis – Mixed Doubles – bronze/gold medal match – Mon., July 26 at 7 a.m.

Basketball (3×3) – Men’s/Women’s Pool Play – Session 12, 4 games – Mon., July 26 at 8 a.m.

              – Women’s Tournament Group A – USA vs. China – 8 a.m.

Archery – Men’s Team – quarters, semis, finals – Mon., July 26 at 12:45 a.m.

Basketball (3×3) – Men’s/Women’s Pool Play – Session 11, 4 games – Mon., July 26 at 4:30 a.m.

              – Women’s Tournament Group A – USA vs. Italy – 4:55 a.m.

Triathlon – Women’s Event – Mon., July 26 at 5:30 p.m.

Rowing – Men’s/Women’s Quads/Doubles – finals – Mon., July 26 at 7:30 p.m.

Beach Volleyball – Women’s Prelims – USA vs. ESP – Mon., July 26 at 8 p.m.

Water Polo – Men’s Prelims – USA vs. RSA – Mon., July 26 at 9 p.m.

Swimming – Day 4 – men’s & women’s finals (various events) – Mon., July 26 at 9:30 p.m.

Shooting – Mixed Team Air Pistol – finals – Mon., July 26 at 10 p.m.

Volleyball – Women’s Pool B – USA vs. China – Mon., July 26 at 10:05 p.m.

Surfing – Men’s – Semifinals – Mon., July 26 at 10:45 p.m.

Beach Volleyball – Men’s Prelims –USA vs. BRA – Mon, July 26 at 11 p.m.

Tuesday, July 27

Surfing – Women’s – Semifinals – Tues., July 27 at midnight

Softball – Bronze Medal Game – Teams TBD – Tues., July 27 at midnight

Basketball (3×3) – Men’s/Women’s Pool Play – Session 13, 4 games – Tues., July 27 at 12:30 a.m.

Basketball (5×5) – Women’s Prelim Group B – Nigeria vs. USA – Tues., July 27 at 12:40 a.m.

              – Women’s Tournament Group A – USA vs. Japan – 12:30 a.m.

Canoe/Kayak- Semis and Finals – Women’s K-1 – Tues., July 27 at 1 a.m.

Cycling – Cross-Country – Women’s Event – Tues, July 27 at 2 a.m.

Diving – Women’s Synchro 10M Platform – final – Tues., July 27 at 2 a.m.

Shooting – Mixed team Air Rifle  – finals – Tues., July 27 at 2:15 a.m.

Judo – Men’s 178lbs/Women’s 139lbs – gold medal matches – Tues., July 27 at 4 a.m.

Soccer – Women’s Group Stage – USA vs. Australia – Tues., July 27 at 4 a.m.

Fencing – Women’s Team Epee – medal matches – Tues. July 27 at 5:30 a.m.

Taekwondo – Men’s/Women’s – medal matches – Tues., July 27 at 6 a.m.

Gymnastics – Women’s Team – Final – Tues., July 27 at 6:45 a.m.

Softball – Gold Medal Game – Teams TBD – Tues., July 27 at 7 a.m.

Surfing – Men’s & Women’s – bronze medal matches – Tues., July 27 at 7 p.m.

Rowing – Men’s/Women’s Four/Double – finals – Tues., July 27 at 7:30 p.m.

Rugby – Men’s Tournament – semifinals – Tues., July 27 at 8 p.m.

Beach Volleyball – Men’s Prelims – USA vs. SUI – Tues., July 27 at 8 p.m.

Surfing – Men’s & Women’s – gold medal matches – Tues., July 27 at 8:30 p.m.

Swimming – Day 5 – men’s & women’s finals (various events) – Tues., July 27 at 9:30 p.m.

Volleyball – Men’s Pool B – USA vs. Tunisia – Tues., July 27 at 10:05 p.m.

Cycling – Time Trial – Women’s Event – Tues., July 27 at 10:30 p.m.

Baseball – Opening Round, Game 1 – DOM vs. JPN – Tues., July 27 at 11 p.m.

Wednesday, July 28

Basketball (5×5) – Men’s Prelim Group A – USA vs. Iran – Wed., July 28 at 12:40 a.m.

Cycling – Time Trial – Men’s Event – Wed., July 28 at 1 a.m.

Water Polo – Women’s Prelims – USA vs. Hungary – Wed., July 28 at 1 a.m.

Diving – Men’s Synchro 3M Springboard – finals – Wed., July 28 at 2 a.m.

Rugby – Men’s Tournament – medal matches – Wed., July 28 at 3:30 a.m.

Basketball (3×3) – Men’s/Women’s Semifinals – 4 games – Wed., July 28 at 4 a.m.

Judo – Men’s 198lbs/Women’s 154lbs – gold medal matches – Wed., July 28 at 4 a.m.

Fencing – Men’s Team Sabre – medal matches – Wed., Tues. July 28 at 5:30 a.m.

Gymnastics – Men’s Individual – All-Around finals – Wed., July 28 at 6:15 a.m.

Basketball (3×3) – Men’s/Women’s Gold & Bronze Medal Games – Wed., July 28 at 7:45 a.m.

Golf – Men’s – Round 1 – Wed., July 28 at 6:30 p.m.

Rowing – Men’s/Women’s Pair/Lwt. Double – finals – Wed., July 28 at 7:30 p.m.

Badminton – Mixed Doubles – semifinals – Wed., July 28 at 8 p.m.

Beach Volleyball – Women’s Prelims – USA vs. KEN – Wed., July 28 at 8 p.m.

Swimming – Day 6 – men’s & women’s finals (various events) – Wed., July 28 at 9:30 p.m.

Table Tennis – Women’s Singles – semifinals – Wed., July 28 at 10 p.m.

Beach Volleyball – Men’s Prelims – USA vs. ARG – Wed., July 28 at 10 p.m.

Thursday, July 29

Canoe/Kayak – Semis and Finals – Women’s C-1 – Thurs., July 29 at 1 a.m.

Water Polo – Men’s Prelims – USA vs. Italy – Thurs., July 29 at 1:10 a.m.

Shooting – Women’s & Men’s Trap – finals – Thurs., July 29 at 1:30 a.m.

Table Tennis – Men’s Singles – semifinals – Thurs., July 29 at 2 a.m.

Judo – Men’s 220lbs/Women’s 172lbs – gold medal match – Thurs., July 29 at 4 a.m.

Fencing – Women’s Team Foil – medal matches – Thurs., July 29 at 5:30 a.m.

Gymnastics – Women’s Individual – All-Around finals – Thurs., July 29 at 6:50 a.m.

Table Tennis – Women’s Singles – bronze/gold medal matches – Thurs., July 29 at 7 a.m.

Volleyball – Women’s Pool B – USA vs. Turkey – Thurs., July 29 at 8:45 a.m.

Golf – Men’s – Round 2 – Thurs., July 29 at 6:30 p.m.

Rowing – Men’s/Women’s Eight/Single – finals – Thurs., July 29 at 8 p.m.

Badminton – Mixed Doubles – bronze medal match – Thurs., July 29 at 8 p.m.

Beach Volleyball – Women’s Prelims – USA vs. NED – Thurs., July 29 at 8 p.m.

Cycling – BMX Racing – Men’s & Women’s semis & finals – Thurs., July 29 at 9 p.m.

Swimming – Day 7 – men’s & women’s finals (various events) – Thurs., July 29 at 9:30 p.m.

Volleyball – Men’s Pool B – USA vs. Brazil – Thurs., July 29 at 10:05 p.m.

Friday, July 30

Trampoline – Women’s Event – qualification and finals – Fri., July 30 at midnight

Basketball (5×5) – Women’s Prelim Group B – USA vs. Japan – Fri., July 30 at 12:40 a.m.

Canoe/Kayak – Semis and Finals – Men’s K-1 – Fri., July 30 at 1 a.m.

Shooting – Women’s Sport Pistol – finals – Fri., July 30 at 1 a.m.

Sailing – Women’s Windsurfer – medal race – Fri., July 30 at 1:33 a.m.

Archery – Women’s Individual – quarters, semis, finals – Fri., July 30 at 1:45 a.m.

Badminton – Mixed Doubles – gold match – Fri., July 30 at 2:30 a.m.

Water Polo – Women’s Prelims – USA vs. ROC – Fri., July 30 at 2:30 a.m.

Sailing – Men’s Windsurfer – medal race – Fri., July 30 at 2:33 a.m.

Judo – Men’s +220lbs/Women’s +172lbs – gold medal match – Fri., July 30 at 4 a.m.

Fencing – Men’s Team Epee – medal matches – Fri., July 30 at 5:30 a.m.

Baseball – Opening Round, Game 4 – USA vs. ISR – Fri., July 30, 6 a.m.

Table Tennis – Men’s Singles – bronze/gold medal matches – Fri., July 30 at 7 a.m.

Beach Volleyball – Men’s Prelims – USA vs. QAT – Fri., July 30 at 9 a.m.

Triathlon – Team Mixed Relay – Fri., July 30 at 6:30 p.m.

Golf – Men’s – Round 3 – Fri., July 30 at 6:30 p.m.

Track and Field – Session 3 – Men’s 10K finals – Fri., July 30 at 7:30 p.m.

Beach Volleyball – Women’s Prelims – USA vs. BRA – Fri., July 30 at 8 p.m.

Rugby – Women’s Tournament – semifinals – Fri., July 30 at 8 p.m.

Swimming – Day 8 – men’s & women’s finals (various events) – Fri., July 30 at 9:30 p.m.

Volleyball – Women’s Pool B – USA vs. ROC – Fri., July 30 at 10:05 p.m.

Tennis – Men’s Singles – bronze medal match – Fri., July 30 at 11 p.m.

Tennis – Women’s Doubles – bronze medal match – Fri., July 30 at 11 p.m.

Saturday, July 31

Trampoline – Men’s Event – qualification and finals – Sat., July 31 at midnight

Shooting – Mixed Team Trap – finals – Sat., July 31 at 12:30 a.m.

Sailing – Men’s Laser (LASER!) – medal race – Sat., July 31 at 1:33 a.m.

Archery – Men’s Individual – quarters, semis, finals – Sat., July 31 at 1:45 a.m.

Tennis – Women’s Singles – bronze medal match – Sat., July 31 at 2 a.m.

Sailing – Women’s Laser (LASER!) Radial – medal race – Sat., July 31 at 2:33 a.m.

Tennis – Mixed Doubles – bronze medal match – Sat., July 31 at 3 a.m.

Rugby – Women’s Tournament – medal matches – Sat., July 31 at 3:30 a.m.

Judo – Mixed Team – finals – Sat., July 31 at 4 a.m.

Badminton – Men’s Doubles and Women’s Singles – finals & semis – Sat., July 31 at 5 a.m.

Tennis – Women’s Singles – gold medal match – Sat., July 31 at 5 a.m.

Fencing – Women’s Team Sabre – medal matches – Sat., July 31 at 5:30 a.m.

Baseball – Opening Round, Game 6 – KOR vs. USA – Sat., July 31 at 6 a.m.

Track and Field – Session 5 – Men’s Discus Throw/Mixed 4x400m relay/Women’s 100m/Women’s shot put finals – Sat., July 31 at 7:15 a.m./8:35 a.m./8:50 a.m./9:35 a.m.

Basketball (5×5) – Men’s Prelim Group A – USA vs. CZE – Sat., July 31 at 8 a.m.

Golf – Men’s – Final Round – Sat., July 31 at 6:30 p.m.

Cycling – BMX Freestyle Park – Men’s & Women’s finals – Sat., July 31 at 9:10 p.m.

Swimming – Day 9 – men’s & women’s finals (various events) – Sat., July 31 at 9:30 p.m.

Tennis – Men’s Singles – gold medal match – Sat., July 31 at 11 p.m.

Sunday, Aug. 1

Sailing – Women’s 49er FX – medal race – Sun., Aug. 1 at 1:33 a.m.

Tennis – Women’s Doubles – gold medal match – Sun., Aug. 1 at 2 a.m.

Diving – Women’s 3M Springboard – finals – Sun., Aug. 1 at 2 a.m.

Gymnastics – Mens/Women’s Individual – Event finals (men’s floor/pommel & women’s vault/bars) – Sun., Aug. 1 at 4 a.m.

Tennis – Mixed Doubles – gold medal match – Sun., Aug. 1 at 5 a.m.

Fencing – Men’s Team Foil – medal matches – Sun., Aug. 1 at 5:30 a.m.

Track and Field – Session 7 – Men’s High Jump/Women’s Triple Jump/Men’s 100m/Men’s long jump/Women’s 100m hurldes finals – Sun., Aug. 1 at 6:10 a.m./7:20 a.m./8:50 a.m./9:20 a.m./10:50 a.m.

Badminton – Women’s Singles – gold & bronze matches – Sun., Aug. 1 at 7:30 a.m.

Volleyball – Men’s Pool B – USA vs. Argentina – Sun., Aug. 1 at 8:45 a.m.

Volleyball – Women’s Pool B – USA vs. Italy – Sun., Aug. 1 at 10:05 p.m.

Water Polo – Men’s Prelims – USA vs. Greece – Sun., Aug. 1 at 10:30 p.m.

Monday, Aug. 2

Badminton – Women’s Doubles – gold & bronze matches – Mon., Aug. 2 at midnight

Shooting – Men’s Rapid Fire Pistol – finals – Mon., Aug. 2 at 1:30 a.m.

Cycling – Women’s Team Sprint – finals – Mon., Aug. 2 at 2:30 a.m.

Basketball (5×5) – Women’s Prelim Group B – France vs. USA – Mon., Aug. 2 at 12:40 a.m.

Gymnastics – Mens/Women’s Individual – Event finals (men’s rings/vault & women’s floor) – Mon., Aug. 2 at 4 a.m.

Wrestling – Medal matches – various weight classes – Mon., Aug. 2 at 5:15 a.m.

Badminton – Men’s Singles – gold & bronze matches – Mon., Aug. 2 at 7 a.m.

Soccer – Women’s Semifinals – Teams TBD – Mon., Aug. 2 at 7 a.m.

Track and Field – Session 9 – Women’s Discus Throw/Men’s 3K steeplechase/Women’s 5K finals – Mon, Aug. 2 at 7 a.m./8:15 a.m./8:40 a.m.

Track and Field – Session 10 – Women’s Long Jump/Men’s 400m hurdles finals – Mon, Aug. 2 at 9:50 p.m./11:20 p.m.

Boxing – Various Rounds – Mon., Aug. 2 at 10 p.m.

– Semifinals – Men’s Heavy (200 lbs)  11:18 p.m.

              – Gold Medal Bout – Women’s Feather (125 lbs) – 12:05 a.m

Tuesday, Aug. 3

Sailing – Men’s Finn – medal race – Tues., Aug. 3 at 1:33 a.m.

Diving – Men’s 3M Springboard – finals – Tues., Aug. 3 at 2 a.m.

Cycling – Women’s Team Pursuit – finals – Tues., Aug. 3 at 2:30 a.m.

Sailing – Mixed Nacra – medal race – Tues., Aug. 3 at 2:33 a.m.

Soccer – Men’s Semifinals – Teams TBD – Tues., Aug. 3 at 4 a.m.

Gymnastics – Mens/Women’s Individual – Event finals (men’s P. bars/high bar & women’s beam) – Tues., Aug. 3 at 4 a.m. 

Boxing – Various Rounds – Tues., Aug. 3 at 4 a.m.

              – Semifinals – Men’s Feather (125 lbs) – 5:03 a.m.

              – Semifinals – Men’s Heavy (200 lbs) – 5:50 a.m.

              – Gold Medal Bout – Men’s Welter (152 lbs) – 6:05 a.m.

Wrestling – Medal matches – various weight classes – Tues., Aug. 3 at 5:15 a.m.

Track and Field – Session 11 – Men’s pole vault/Women’s Hammer Throw/Women’s 800m/Women’s 200m finals – Tues., Aug. 3 at 6:20 a.m./7:35 a.m./8:25 a.m./8:50 a.m.

Table Tennis – Women’s Team – semifinals – Tues., Aug. 3 at 6:30 a.m.

Swimming – Women’s Open Water 10K – finals – Tues., Aug. 3 at 5:30 p.m.

Golf – Women’s – Round 1 – Tues. Aug. 3 at 6:30 p.m.

Canoe/Kayak – Semis and Finals – Women’s K-1, Men’s C-2, Men’s K-1, Men’s K-2, Women’s K-2 – Tues., Aug. 3 at 8:30 p.m.

Table Tennis – Women’s Team – semifinals – Tues., Aug. 3 at 9 p.m.

Track and Field – Session 12 – Women’s 400m hurdles finals – Tues., Aug. 3 at 10:30 p.m.

Skateboarding – Women’s Park – medal runs – Tues., Aug. 3 at 11:30 p.m.

Wednesday, Aug. 4

Boxing – Medal Rounds – Wed., Aug. 4 at 1 a.m.

              – Semifinals – Women’s Fly (112 lbs) – 1 a.m.

              – Semifinals – Women’s Fly (112 lbs) – 1:15 a.m.

              – Semifinals – Women’s Welter (152 lbs) – 1:30 a.m.

              – Semifinals – Women’s Welter (152 lbs) – 1:48 a.m.

              – Semifinals – Men’s Super Heavy (+200 lbs) – 2:03 a.m.

– Semifinals – Men’s Super Heavy (+200 lbs) – 2:18 a.m.

– Gold Medal Bout – Men’s Light Heavy (178 lbs) – 2:35 a.m.

Table Tennis – Men’s Team – semifinals – Wed., Aug. 4 at 1:30 a.m.

Sailing – Men’s 470 – medal race – Wed., Aug. 4 at 1:33 a.m.

Cycling – Men’s Team Pursuit – finals – Wed., Aug. 4 at 2:30 a.m.

Sailing – Women’s 470 – medal race – Wed., Aug. 4 at 2:33 a.m.

Wrestling – Medal matches – various weight classes – Wed., Aug. 4 at 5:15 a.m.

Equestrian – Jumping Individual – finals – Wed., Aug. 4 at 6 a.m.

Artistic Swimming – Duet Free Routine – finals – Wed., Aug. 4 at 6:30 a.m.

Table Tennis – Men’s Team – semifinals – Wed., Aug. 4 at 6:30 a.m.

Track and Field – Session 13 – Women’s 3K steeplechase/Men’s Hammer Throw/Men’s 800m/Men’s 200 finals – Wed., Aug. 4 at 7 a.m./7:15 a.m./8:05 a.m./8:55 a.m.

Swimming – Men’s Open Water 10K – finals – Wed., Aug. 4 at 5:30 p.m.

Golf – Women’s – Round 2 – Wed., Aug. 4 at 6:30 p.m. 

Beach Volleyball – Men’s/Women’s Semis Match 1 – Teams TBD – Wed., Aug. 4 at 8 p.m.

Canoe/Kayak – Semis and Finals – Men’s K-1, Women’s C-1, Women’s K-1, Men’s K-2 – Wed., Aug. 4 at 8:30 p.m.

Beach Volleyball – Men’s/Women’s Semis Match 2 – Teams TBD – Wed.,  Aug. 4 at 9 p.m.

Field Hockey – Men’s bronze medal game – teams TBD – Wed., Aug. 4 at 9:30 p.m.

Table Tennis – Women’s Team – bronze medal match – Wed., Aug 4 at 10 p.m.

Track and Field – Session 14 – Men’s triple jump/Men’s shot put/Men’s 110m hurdles finals – Wed., Aug. 4 at 10 p.m./10:05 p.m./10:55 p.m.

Skateboarding – Men’s Park – medal runs – Wed., Aug. 4 at 11:30 p.m.

Thursday, Aug. 5

Modern Pentathlon – Men’s/Women’s – Fencing – Thurs., Aug. 5, midnight

Basketball (5×5) – Men’s Semifinal 1 – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 12:15 a.m.

Boxing – Medal Rounds – Thurs., Aug. 5 at 1 a.m.

              – Semifinals – Women’s Light (132 lbs) – 1 a.m.

– Semifinals – Women’s Light (132 lbs) – 1:15 a.m.

– Semifinals – Men’s Fly (114 lbs) – 1:30 a.m.

– Semifinals – Men’s Fly (114 lbs) – 1:48 a.m.

– Semifinals – Men’s Middle (165 lbs) – 2:03 a.m.

– Semifinals – Men’s Middle (165 lbs) – 2:18 a.m.

– Gold Medal Bout – Men’s Feather (125 lbs) – 2:35 a.m.

Diving – Women’s 10M Platform – finals – Thurs., Aug. 5 at 2 a.m.

Cycling – Women’s Keirin – finals – Thurs., Aug. 5 at 2:30 a.m.

Track and Field – Men’s 20km Race Walk (!!!!!) – Thurs., Aug. 5 at 3:30 a.m.

Handball – Men’s Semifinals – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 4 a.m.

Soccer – Women’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 4 a.m.

Sports Climbing – Men’s Combined – finals – Thurs., Aug. 5 at 4:30 a.m.

Track and Field – Men’s 50km Race Walk – Thurs., Aug. 5 at 4:30 p.m.

Wrestling – Medal matches – various weightclasses – Thurs., Aug. 5 at 5:15 a.m.

Field Hockey – Men’s gold medal game – teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 6 a.m.

Track and Field – Session 15 – Women’s pole vault/Men’s 400m finals – Thurs., Aug. 5 at 6:20 a.m./8 a.m.

Table Tennis – Women’s Team – gold medal match – Thurs., Aug. 5 at 6:30 a.m.

Karate – Women’s Kata/Men’s 147lbs/Women’s 121lbs – gold medal bout – Thurs., Aug. 5 at 6:50 a.m.

Basketball (5×5) – Men’s Semifinal 2 – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 7 a.m.

Beach Volleyball – Men’s/Women’s Semis Match 3 – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 8 a.m.

Handball – Men’s Semifinals – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 8 a.m.

Beach Volleyball – Men’s/Women’s Semis Match 4 – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 9 a.m.

Golf – Women’s – Round 3 – Thurs., Aug. 5 at 6:30 p.m.

Beach Volleyball – Women’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 9 p.m.

Field Hockey – Women’s bronze medal game – teams TBD – Thurs. Aug. 5 at 9:30 p.m.

Soccer – Women’s Gold Medal Match – Team TBD – Thurs., Aug. 5 at 10 p.m.

Table Tennis – Men’s Team – bronze medal match – Thurs., Aug 5 at 10 p.m.

Beach Volleyball – Women’s Gold Medal Match – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 10:30 p.m.

Friday, Aug. 6

Basketball (5×5) – Women’s Semifinal 1 – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 12:40 a.m.

Boxing – Medal Rounds – Fri., Aug. 6 at 1 a.m.

              – Semifinal – Women’s Middle (165 lbs) – 1 a.m.

– Semifinal – Women’s Middle (165 lbs) – 1:15 a.m.

– Semifinal – Men’s Light (138 lbs) – 1:32 a.m.

– Semifinal – Men’s Light (138 lbs) – 1:47 a.m.

– Gold Medal Bout – Men’s Heavy (200 lbs) – 2:05 a.m.

Modern Pentathlon – Women’s – swim, fencing, riding – Fri., Aug. 6 at 1:30 a.m.

Cycling – Women’s Madison – finals – Fri., Aug. 6 at 2:30 a.m.

Track and Field – Women’s 20km Race Walk – Fri., Aug. 6 at 3:30 a.m.

Handball – Women’s Semifinals – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 4 a.m.

Sports Climbing – Women’s Combined – finals – Fri., Aug. 6 at 4:30 a.m.

Wrestling – Medal matches – various weightclasses – Fri., Aug. 6 at 5:15 a.m.

Field Hockey – Women’s gold medal game – teams TBD – Fri., Aug. 6 at 6 a.m.

Table Tennis – Men’s Team – gold medal match – Fri., Aug. 6 at 6:30 a.m.

Modern Pentathlon – Women’s – Laser-Run Combined (WHAT’S A LASER RUN???) – Fri., Aug. 6 at 6:30 a.m.

Karate – Men’s Kata/Women’s 134lbs/Men’s 165lbs – gold medal bout – Fri., Aug. 6 at 6:50 a.m.

Soccer – Men’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 7 a.m.

Basketball (5×5) – Women’s Semifinal 2 – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 7 a.m.

Track and Field – Session 17 – Women’s javelin throw/Men’s 5K/Women’s 400m/Women’s 1500m/Women’s 4x100m relay/Men’s 4x100m relay/Women’s 4x100m relay/4x100m relay   – Fri., Aug. 6 at 7:50 a.m./8 a.m./8:35 a.m./8:50 a.m./9:30 a.m./9:50 a.m.

Handfall – Women’s Semifinals – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 8 a.m.

Track and Field – Women’s Marathon – Fri., Aug. 6 at 6 p.m.

Golf – Women’s – Final Round – Fri., Aug. 6 at 6:30 p.m.

Canoe/Kayak – Semis and Finals – Women’s C-2, Men’s C-1, Women’s K-4, Men’s K-4 – Fri., Aug. 6 at 8:30 p.m.

Beach Volleyball – Men’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 9 p.m.

Basketball (5×5) – Men’s Gold Medal Game – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 10:30 p.m.

Beach Volleyball – Men’s Gold Medal Match – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 10:30 p.m.

Baseball – Bronze Medal Game – teams TBD – Fri., Aug. 6 at 11 p.m.

Saturday, Aug. 7

Volleyball – Men’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 12:30 a.m.

Water Polo – Women’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 12:40 a.m.

Boxing – Gold Medal Bouts – Sat., Aug. 7 at 1 a.m.

              – Men’s Fly (114 lbs) – 1 a.m.

              – Women’s Fly (112 lbs) – 1:15 a.m.

              – Men’s Middle (165 lbs) – 1:45 a.m.

              – Women’s Welter (152 lbs) – 2:15 a.m.

Modern Pentathlon – Men’s – swim, fencing, riding – Sat., Aug. 7 at 1:30 a.m.

Diving – Men’s 10M Platform – finals – Sat., Aug. 7 at 2 a.m.

 Rhythmic Gymnastics – Individual All-Around – hoop, ball, clubs, & ribbon finals – Sat., Aug. 7 at 2:20 a.m.

Cycling – Men’s Madison – finals – Sat., Aug. 7 at 2:30 a.m.

Basketball (5×5) – Women’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 3 a.m.

Water Polo – Women’s Gold Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 3:30 a.m.

Handball – Men’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 4 a.m.

Wrestling – Medal matches – various weightclasses – Sat., Aug. 7 at 5:45 a.m.

Baseball – Gold Medal Game – teams TBD – Sat., Aug. 7 at 6 a.m.

Equestrian – Jump Team – finals – Sat., Aug. 7 at 6 a.m.

Artistic Swimming – Team Free Routine – finals – Sat., Aug. 7 at 6:30 a.m.

Modern Pentathlon – Men’s – Laser-Run Combined – Sat., Aug. 7 at 6:30 a.m.

Track and Field – Session 19 – Women’s high jump/Women’s 10K/Men’s Javelin Throw/Men’s 1500m/Women’s 4x400m relay/Men’s 4x400m relay finals – Sat., Aug. 7 at 6:35 a.m./6:45 a.m./7 a.m./7:40 a.m./8:30 a.m./8:50 a.m.

Karate – Women’s +134lbs/Men’s +165lbs – gold medal bout – Sat., Aug. 7 at 6:55 a.m.

Basketball (5×5) – Men’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 7 a.m.

Soccer – Men’s Gold Medal Match – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 7:30 a.m.

Handball – Men’s Gold Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 8 a.m.

Volleyball – Men’s Gold Medal Match – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 8:15 a.m.

Track and Field – Men’s Marathon – Sat., Aug. 7 at 6 p.m.

Volleyball – Women’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 8 p.m.

Cycling – Women’s Omnium – finals – Sat., Aug. 7 at 9 p.m.

Handball – Women’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 10 p.m.

Rhythmic Gymnastics – Group All-Around – finals – Sat., Aug. 7 at 10 p.m.

Basketball (5×5) – Women’s Gold Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 10:30 p.m.

Sunday, Aug. 8

Volleyball – Women’s Gold Medal Match – Teams TBD – Sun., Aug. 8 at 12:30 a.m.

Water Polo – Men’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sun., Aug. 8 at 12:40 a.m.

Boxing – Gold Medal Bouts – Sun., Aug. 8 at 1 a.m.

             – Women’s Light (132 lbs) – 1 a.m.

              – Men’s Light (138 lbs) – 1:15 a.m.

              – Women’s Middle (165 lbs) – 1:45 a.m.

              – Men’s Super Heavy (+200 lbs) – 2:15 a.m.

Handball – Women’s Gold Medal Game – Teams TBD – Sun., Aug. 8 at 2 a.m.​

Water Polo – Men’s Gold Medal Game – Teams TBD – Sun., Aug. 8 at 3:30 a.m.

Major Events For Each Sport

Archery

– Mixed Team – quarters, semis, finals – Sat., July 24 at 1:15 a.m.

– Women’s Team – quarters, semis, finals – Sun., July 25 at 12:45 a.m.

– Men’s Team – quarters, semis, finals – Mon., July 26 at 12:45 a.m.

– Women’s Individual – quarters, semis, finals – Fri., July 30 at 1:45 a.m.

– Men’s Individual – quarters, semis, finals – Sat., July 31 at 1:45 a.m.

Artistic Swimming

– Duet Free Routine – finals – Wed., Aug. 4 at 6:30 a.m.

– Team Free Routine – finals – Sat., Aug. 7 at 6:30 a.m.

Badminton

– Mixed Doubles – semifinals – Wed., July 28 at 8 p.m.

– Mixed Doubles – bronze match – Thurs., July 29 at 8 p.m.

– Mixed Doubles – gold match – Fri., July 30 at 2:30 a.m.

– Men’s Doubles and Women’s Singles – finals & semis – Sat., July 31 at 5 a.m.

– Women’s Singles – gold & bronze matches – Sun., Aug. 1 at 7:30 a.m.

– Women’s Doubles – gold & bronze matches – Mon., Aug. 2 at midnight

– Men’s Singles – gold & bronze matches – Mon., Aug. 2 at 7 a.m.

Baseball

– Opening Round, Game 1 – DOM vs. JPN – Tues., July 27 at 11 p.m.

– Opening Round, Game 4 – USA vs. ISR – Fri., July 30, 6 a.m.

– Opening Round, Game 6 – KOR vs. USA – Sat., July 31 at 6 a.m.

– Bronze Medal Game – teams TBD – Fri., Aug. 6 at 11 p.m.

– Gold Medal Game – teams TBD – Sat., Aug. 7 at 6 a.m.

Basketball (5×5)

– Men’s Prelim Group A – France vs. USA – Sun., July 25 at 8 a.m.

– Women’s Prelim Group B – Nigeria vs. USA – Tues., July 27 at 12:40 a.m.

– Men’s Prelim Group A – USA vs. Iran – Wed., July 28 at 12:40 a.m.

– Women’s Prelim Group B – USA vs. Japan – Fri., July 30 at 12:40 a.m.

– Men’s Prelim Group A – USA vs. CZE – Sat., July 31 at 8 a.m.

– Women’s Prelim Group B – France vs. USA – Mon., Aug. 2 at 12:40 a.m.

– Men’s Semifinal 1 – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 12:15 a.m.

– Men’s Semifinal 2 – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 7 a.m.

– Women’s Semifinal 1 – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 12:40 a.m.

– Women’s Semifinal 2 – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 7 a.m.

– Men’s Gold Medal Game – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 10:30 p.m.

– Women’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 3 a.m.

– Men’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 7 a.m.

– Women’s Gold Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 10:30 p.m.

Basketball (3×3)

– Men’s/Women’s Pool Play – Session 3, 4 games – Sat., July 24 at 4:30 a.m.

              – Women’s Tournament Group A – USA vs. France – 4:55 a.m.

– Men’s/Women’s Pool Play – Session 4, 4 games – Sat., July 24 at 8 a.m.

              – Women’s Tournament Group A – USA vs. Mongolia – 8 a.m.

– Men’s/Women’s Pool Play – Session 7, 4 games – Sun., July 25 at 4:30 a.m.

              – Women’s Tournament Group A – USA vs. Romania – 4:30 a.m.

– Men’s/Women’s Pool Play – Session 8, 4 games – Sun., July 25 at 8 a.m.

              – Women’s Tournament Group A – USA vs. ROC – 8:25 a.m.

– Men’s/Women’s Pool Play – Session 11, 4 games – Mon., July 26 at 4:30 a.m.

              – Women’s Tournament Group A – USA vs. Italy – 4:55 a.m.

– Men’s/Women’s Pool Play – Session 12, 4 games – Mon., July 26 at 8 a.m.

              – Women’s Tournament Group A – USA vs. China – 8 a.m.

– Men’s/Women’s Pool Play – Session 13, 4 games – 12:30 a.m.

              – Women’s Tournament Group A – USA vs. Japan – 12:30 a.m.

– Men’s/Women’s Semifinals – 4 games – Wed., July 28 at 4 a.m.

– Men’s/Women’s Gold & Bronze Medal Games – Wed., July 28 at 7:45 a.m.

Beach Volleyball

– Women’s Prelims – USA vs. CHN – Sat., July 24 at 8 p.m.

– Men’s Prelims – USA vs. ITA – Sun., July 25 at 9 a.m.

– Women’s Prelims – USA vs. LAT – Sun., July 25 at 8 p.m.

– Women’s Prelims – USA vs. ESP – Mon., July 26 at 8 p.m.

– Men’s Prelims –USA vs. BRA – Mon, July 26 at 11 p.m.

– Men’s Prelims – USA vs. SUI – Tues., July 27 at 8 p.m.

– Women’s Prelims – USA vs. KEN – Wed., July 28 at 8 p.m.

– Men’s Prelims – USA vs. ARG – Wed., July 28 at 10 p.m.

– Women’s Prelims – USA vs. NED – Thurs., July 29 at 8 p.m.

– Men’s Prelims – USA vs. QAT – Fri., July 30 at 9 a.m.

– Women’s Prelims – USA vs. BRA – Fri., July 30 at 8 p.m.

– Men’s/Women’s Semis Match 1 – Teams TBD – Wed., Aug. 4 at 8 p.m.

– Men’s/Women’s Semis Match 2 – Teams TBD – Wed.,  Aug. 4 at 9 p.m.

– Men’s/Women’s Semis Match 3 – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 8 a.m.

– Men’s/Women’s Semis Match 4 – Teams TBD – Thur., Aug. 5 at 9 a.m.

– Women’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 9 p.m.

– Women’s Gold Medal Match – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 10:30 p.m.

– Men’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 9 p.m.

– Men’s Gold Medal Match – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 10:30 p.m.

Boxing

– Various Rounds – Mon., Aug. 2 at 10 p.m.

– Semifinals – Men’s Heavy (200 lbs)  11:18 p.m.

              – Gold Medal Bout – Women’s Feather (125 lbs) – 12:05 a.m.

– Various Rounds – Tues., Aug. 3 at 4 a.m.

              – Semifinals – Men’s Feather (125 lbs) – 5:03 a.m.

              – Semifinals – Men’s Heavy (200 lbs) – 5:50 a.m.

              – Gold Medal Bout – Men’s Welter (152 lbs) – 6:05 a.m.

– Medal Rounds – Wed., Aug. 4 at 1 a.m.

              – Semifinals – Women’s Fly (112 lbs) – 1 a.m.

              – Semifinals – Women’s Fly (112 lbs) – 1:15 a.m.

              – Semifinals – Women’s Welter (152 lbs) – 1:30 a.m.

              – Semifinals – Women’s Welter (152 lbs) – 1:48 a.m.

              – Semifinals – Men’s Super Heavy (+200 lbs) – 2:03 a.m.

– Semifinals – Men’s Super Heavy (+200 lbs) – 2:18 a.m.

– Gold Medal Bout – Men’s Light Heavy (178 lbs) – 2:35 a.m.

– Medal Rounds – Thurs., Aug. 5 at 1 a.m.

              – Semifinals – Women’s Light (132 lbs) – 1 a.m.

– Semifinals – Women’s Light (132 lbs) – 1:15 a.m.

– Semifinals – Men’s Fly (114 lbs) – 1:30 a.m.

– Semifinals – Men’s Fly (114 lbs) – 1:48 a.m.

– Semifinals – Men’s Middle (165 lbs) – 2:03 a.m.

– Semifinals – Men’s Middle (165 lbs) – 2:18 a.m.

– Gold Medal Bout – Men’s Feather (125 lbs) – 2:35 a.m.

– Medal Rounds – Fri., Aug. 6 at 1 a.m.

              – Semifinal – Women’s Middle (165 lbs) – 1 a.m.

– Semifinal – Women’s Middle (165 lbs) – 1:15 a.m.

– Semifinal – Men’s Light (138 lbs) – 1:32 a.m.

– Semifinal – Men’s Light (138 lbs) – 1:47 a.m.

– Gold Medal Bout – Men’s Heavy (200 lbs) – 2:05 a.m.

– Gold Medal Bouts – Sat., Aug. 7 at 1 a.m.

              – Men’s Fly (114 lbs) – 1 a.m.

              – Women’s Fly (112 lbs) – 1:15 a.m.

              – Men’s Middle (165 lbs) – 1:45 a.m.

              – Women’s Welter (152 lbs) – 2:15 a.m.

– Gold Medal Bouts – Sun., Aug. 8 at 1 a.m.

              – Women’s Light (132 lbs) – 1 a.m.

              – Men’s Light (138 lbs) – 1:15 a.m.

              – Women’s Middle (165 lbs) – 1:45 a.m.

              – Men’s Super Heavy (+200 lbs) – 2:15 a.m.

Canoe/Kayak

– Semis and Finals – Men’s C-1 – Mon., July 26 at 1 a.m.

– Semis and Finals – Women’s K-1 – Tues., July 27 at 1 a.m.

– Semis and Finals – Women’s C-1 – Thurs., July 29 at 1 a.m.

– Semis and Finals – Men’s K-1 – Fri., July 30 at 1 a.m.

– Semis and Finals – Women’s K-1, Men’s C-2, Men’s K-1, Men’s K-2, Women’s K-2 – Tues., Aug. 3 at 8:30 p.m.

– Semis and Finals – Men’s K-1, Women’s C-1, Women’s K-1, Men’s K-2 – Wed., Aug. 4 at 8:30 p.m.

– Semis and Finals – Women’s C-2, Men’s C-1, Women’s K-4, Men’s K-4 – Fri., Aug. 6 at 8:30 p.m.

Cycling

– Road Race – Men’s Event – Fri., July 23 at 10 p.m.

– Road Race – Women’s Event – Sun., July 25 at midnight

– Cross-Country – Men’s Event – Mon., July 26 at 2 a.m.

– Cross-Country – Women’s Event – Tues, July 27 at 2 a.m.

– Time Trial – Women’s Event – Tues., July 27 at 10:30 p.m.

– Time Trial – Men’s Event – Wed., July 28 at 1 a.m.

– BMX Racing – Men’s & Women’s semis & finals – Thurs., July 29 at 9 p.m.

– BMX Freestyle Park – Men’s & Women’s finals – Sat., July 31 at 9:10 p.m.

– Women’s Team Sprint – finals – Mon., Aug. 2 at 2:30 a.m.

– Women’s Team Pursuit – finals – Tues., Aug. 3 at 2:30 a.m.

– Men’s Team Pursuit – finals – Wed., Aug. 4 at 2:30 a.m.

– Women’s Keirin – finals – Thurs., Aug. 5 at 2:30 a.m.

– Women’s Madison – finals – Fri., Aug. 6 at 2:30 a.m.

– Men’s Madison – finals – Sat., Aug. 7 at 2:30 a.m.

– Women’s Omnium – finals – Sat., Aug. 7 at 9 p.m.

Diving

– Women’s Synchro 3M Springboard – finals – Sun., July 25 at 2 a.m.

– Men’s Synchro 10M Platform – final – Mon., July 26 at 2 a.m.

– Women’s Synchro 10M Platform – final – Tues., July 27 at 2 a.m.

– Men’s Synchro 3M Springboard – finals – Wed., July 28 at 2 a.m.

– Women’s 3M Springboard – finals – Sun., Aug. 1 at 2 a.m.

– Men’s 3M Springboard – finals – Tues., Aug. 3 at 2 a.m.

– Women’s 10M Platform – finals – Thurs., Aug. 5 at 2 a.m.

– Men’s 10M Platform – finals – Sat., Aug. 7 at 2 a.m.

Equestrian

– Jumping Individual – finals – Wed., Aug. 4 at 6 a.m.

– Jump Team – finals – Sat., Aug. 7 at 6 a.m.

Fencing

– Men’s Sabre, Women’s Epee (indiv.) – semis and finals – Sat., July 24 at 5 a.m.

– Men’s Epee, Women’s Foil (indiv.) – semis and finals – Sun., July 25 at 5 a.m.

– Men’s Foil, Women’s Sabre (indiv.) – semis and finals – Mon., July 26 at 5 a.m.

– Women’s Team Epee – medal matches – Tues. July 27 at 5:30 a.m.

– Men’s Team Sabre – medal matches – Wed., Tues. July 28 at 5:30 a.m.

– Women’s Team Foil – medal matches – Thurs., July 29 at 5:30 a.m.

– Men’s Team Epee – medal matches – Fri., July 30 at 5:30 a.m.

– Women’s Team Sabre – medal matches – Sat., July 31 at 5:30 a.m.

– Men’s Team Foil – medal matches – Sun., Aug. 1 at 5:30 a.m.

Field Hockey

– Men’s bronze medal game – teams TBD – Wed., Aug. 4 at 9:30 p.m.

– Men’s gold medal game – teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 6 a.m.

– Women’s bronze medal game – teams TBD – Thurs. Aug. 5 at 9:30 p.m.

– Women’s gold medal game – teams TBD – Fri., Aug. 6 at 6 a.m.

Golf

– Men’s – Round 1 – Wed., July 28 at 6:30 p.m.

– Men’s – Round 2 – Thurs., July 29 at 6:30 p.m.

– Men’s – Round 3 – Fri., July 30 at 6:30 p.m.

– Men’s – Final Round – Sat., July 31 at 6:30 p.m.

– Women’s – Round 1 – Tues. Aug. 3 at 6:30 p.m.

– Women’s – Round 2 – Wed., Aug. 4 at 6:30 p.m.

– Women’s – Round 3 – Thurs., Aug. 5 at 6:30 p.m.

– Women’s – Final Round – Fri., Aug. 6 at 6:30 p.m.

Gymnastics

– Men’s Team – Final – Mon., July 26 at 6 a.m.

– Women’s Team – Final – Tues., July 27 at 6:45 a.m.

– Men’s Individual – All-Around finals – Wed., July 28 at 6:15 a.m.

– Women’s Individual – All-Around finals – Thurs., July 29 at 6:50 a.m.

– Mens/Women’s Individual – Event finals (men’s floor/pommel & women’s vault/bars) – Sun., Aug. 1 at 4 a.m.

 – Mens/Women’s Individual – Event finals (men’s rings/vault & women’s floor) – Mon., Aug. 2 at 4 a.m.

Mens/Women’s Individual – Event finals (men’s P. bars/high bar & women’s beam) – Tues., Aug. 3 at 4 a.m.

Handball

– Men’s Semifinals – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 4 a.m.

– Men’s Semifinals – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 8 a.m.

– Women’s Semifinals – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 4 a.m.

– Women’s Semifinals – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 8 a.m.

– Men’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 4 a.m.

– Men’s Gold Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 8 a.m.

– Women’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 10 p.m.

– Women’s Gold Medal Game – Teams TBD – Sun., Aug. 8 at 2 a.m.

Judo

– Men’s 132lbs – gold medal match – Sat., July 24 at 4 a.m.

– Women’s 106lbs – gold medal match – Sat., July 24 at 4 a.m.

– Men’s 145lbs – gold medal match – Sun., July 25 at 4 a.m.

– Women’s 114lbs – gold medal match – Sun., July 25 at 4 a.m.

– Men’s 161lbs – gold medal match – Mon., July 26 at 4 a.m.

– Women’s 161lbs – gold medal match – Mon., July 26 at 4 a.m.

– Women’s 125lbs – gold medal match – Mon., July 26 at 4 a.m.

– Men’s 178lbs – gold medal match – Tues., July 27 at 4 a.m.

– Women’s 139lbs – gold medal match – Tues., July 27 at 4 a.m.

– Men’s 198lbs – gold medal match – Wed., July 28 at 4 a.m.

– Women’s 154lbs – gold medal match – Wed., July 28 at 4 a.m.

– Men’s 220lbs – gold medal match – Thurs., July 29 at 4 a.m.

– Women’s 172lbs – gold medal match – Thurs., July 29 at 4 a.m.

– Men’s +220lbs – gold medal match – Fri., July 30 at 4 a.m.

– Women’s +172lbs – gold medal match – Fri., July 30 at 4 a.m.

– Mixed Team – finals – Sat., July 31 at 4 a.m.

Karate

– Women’s Kata – gold medal bout – Thurs., Aug. 5 at 6:50 a.m.

– Men’s 147lbs – gold medal bout – Thurs., Aug. 5 at 7:40 a.m.

– Women’s 121lbs – gold medal bout – Thurs., Aug. 5 at 7:50 a.m.

– Men’s Kata – gold medal bout – Fri., Aug. 6 at 6:50 a.m.

– Women’s 134lbs – gold medal bout – Fri., Aug. 6 at 7:40 a.m.

– Men’s 165lbs – gold medal bout – Fri., Aug. 6 at 7:50 a.m.

– Women’s +134lbs – gold medal bout – Sat., Aug. 7 at 6:55 a.m.

– Men’s +165lbs – gold medal bout – Sat., Aug. 7 at 7:05 a.m.

Modern Pentathlon

– Men’s/Women’s – Fencing – Thurs., Aug. 5, midnight

– Women’s – swim, fencing, riding – Fri., Aug. 6 at 1:30 a.m.

– Men’s – swim, fencing, riding – Sat., Aug. 7 at 1:30 a.m.

– Women’s – Laser-Run Combined (WHAT’S A LASER RUN???) – Fri., Aug. 6 at 6:30 a.m.

– Men’s – Laser-Run Combined – Sat., Aug. 7 at 6:30 a.m.

Rhythmic Gymnastics

– Individual All-Around – hoop, ball, clubs, & ribbon finals – Sat., Aug. 7 at 2:20 a.m.

– Group All-Around – finals – Sat., Aug. 7 at 10 p.m.

Rowing

– Men’s/Women’s Quads/Doubles – finals – Mon., July 26 at 7:30 p.m.

– Men’s/Women’s Four/Double – finals – Tues., July 27 at 7:30 p.m.

– Men’s/Women’s Pair/Lwt. Double – finals – Wed., July 28 at 7:30 p.m.

– Men’s/Women’s Eight/Single – finals – Thurs., July 29 at 8 p.m.

Rugby

– Men’s Tournament – semifinals – Tues., July 27 at 8 p.m.

– Men’s Tournament – medal matches – Wed., July 28 at 3:30 a.m.

– Women’s Tournament – semifinals – Fri., July 30 at 8 p.m.

– Women’s Tournament – medal matches – Sat., July 31 at 3:30 a.m.

Sailing

– Women’s Windsurfer – medal race – Fri., July 30 at 1:33 a.m.

– Men’s Windsurfer – medal race – Fri., July 30 at 2:33 a.m.

– Men’s Laser (LASER!) – medal race – Sat., July 31 at 1:33 a.m.

– Women’s Laser (LASER!) Radial – medal race – Sat., July 31 at 2:33 a.m.

– Women’s 49er FX – medal race – Sun., Aug. 1 at 1:33 a.m.

– Men’s Finn – medal race – Tues., Aug. 3 at 1:33 a.m.

– Mixed Nacra – medal race – Tues., Aug. 3 at 2:33 a.m.

– Men’s 470 – medal race – Wed., Aug. 4 at 1:33 a.m.

– Women’s 470 – medal race – Wed., Aug. 4 at 2:33 a.m.

Shooting

– Women’s Air Rifle – finals – Fri., July 23 at 9:45 p.m.

– Men’s Air Pistol – finals – Sat., July 24 at 2:30 a.m.

– Women’s Air Pistol – finals – Sat., July 24 at 10:15 p.m.

– Men’s Air Rifle – finals – Sun., July 25 at 2:30 a.m.

– Men’s & Women’s Skeet – finals – Mon., July 26 at 1:50 a.m.

– Mixed Team Air Pistol – finals – Mon., July 26 at 10 p.m.

– Mixed team Air Rifle  – finals – Tues., July 27 at 2:15 a.m.

– Women’s & Men’s Trap – finals – Thurs., July 29 at 1:30 a.m.

– Women’s Sport Pistol – finals – Fri., July 30 at 1 a.m.

– Mixed Team Trap – finals – Sat., July 31 at 12:30 a.m.

– Men’s Rapid Fire Pistol – finals – Mon., 1:30 a.m.

Skateboarding

– Men’s Street – medal runs – Sat., July 24 at 11:25 p.m.

– Women’s Street – medal runs – Sun., July 25 at 11:25 p.m.

– Women’s Park – medal runs – Tues., Aug. 3 at 11:30 p.m.

– Men’s Park – medal runs – Wed., Aug. 4 at 11:30 p.m.

Soccer

– Women’s Group Stage – USA vs. New Zealand – Sat., July 24 at 7:30 a.m.

– Women’s Group Stage – USA vs. Australia – Tues., July 27 at 4 a.m.

– Women’s Semifinals – Teams TBD – Mon., Aug. 2 at 7 a.m.

– Men’s Semifinals – Teams TBD – Tues., Aug. 3 at 4 a.m.

– Women’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Thurs., Aug. 5 at 4 a.m.

– Women’s Gold Medal Match – Team TBD – Thurs., Aug. 5 at 10 p.m.

– Men’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Fri., Aug. 6 at 7 a.m.

– Men’s Gold Medal Match – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 7:30 a.m.

Softball

– Opening Round – USA vs. Mexico – Sat., July 24 at 1:30 a.m.

– Opening Round – USA vs. Australia – Sat., July 24 at 9 p.m.

– Opening Round – USA vs. Japan – Sun., July 25 at 9 p.m.

– Bronze Medal Game – Teams TBD – Tues., July 27 at midnight

– Gold Medal Game – Teams TBD – Tues., July 27 at 7 a.m.

Sports Climbing

– Men’s Combined – finals – Thurs., Aug. 5 at 4:30 a.m.

– Women’s Combined – finals – Fri., Aug. 6 at 4:30 a.m.

Surfing

– Men’s – Semifinals – Mon., July 26 at 10:45 p.m.

– Women’s – Semifinals – Tues., July 27 at midnight

– Men’s & Women’s – bronze medal matches – Tues., July 27 at 7 p.m.

– Men’s & Women’s – gold medal matches – Tues., July 27 at 8:30 p.m.

Swimming

– Day 2 – men’s & women’s finals (various events) – Sat., July 24 at 9:30 p.m.

– Day 3 – men’s & women’s finals (various events) – Sun., July 25 at 9:30 p.m.

– Day 4 – men’s & women’s finals (various events) – Mon., July 26 at 9:30 p.m.

– Day 5 – men’s & women’s finals (various events) – Tues., July 27 at 9:30 p.m.

– Day 6 – men’s & women’s finals (various events) – Wed., July 28 at 9:30 p.m.

– Day 7 – men’s & women’s finals (various events) – Thurs., July 29 at 9:30 p.m.

– Day 8 – men’s & women’s finals (various events) – Fri., July 30 at 9:30 p.m.

– Day 9 – men’s & women’s finals (various events) – Sat., July 31 at 9:30 p.m.

– Women’s Open Water 10K – finals – Tues., Aug. 3 at 5:30 p.m.

– Men’s Open Water 10K – finals – Wed., Aug. 4 at 5:30 p.m.

Table Tennis

– Mixed Doubles – bronze/gold medal match – Mon., July 26 at 7 a.m.

– Women’s Singles – semifinals – Wed., July 28 at 10 p.m.

– Men’s Singles – semifinals – Thurs., July 29 at 2 a.m.

– Women’s Singles – bronze/gold medal matches – Thurs., July 29 at 7 a.m.

– Men’s Singles – bronze/gold medal matches – Fri., July 30 at 7 a.m.

– Women’s Team – semifinals – Tues., Aug. 3 at 6:30 a.m.

– Women’s Team – semifinals – Tues., Aug. 3 at 9 p.m.

– Men’s Team – semifinals – Wed., Aug. 4 at 1:30 a.m.

– Men’s Team – semifinals – Wed., Aug. 4 at 6:30 a.m.

– Women’s Team – bronze medal match – Wed., Aug 4 at 10 p.m.

– Women’s Team – gold medal match – Thurs., Aug. 5 at 6:30 a.m.

– Men’s Team – bronze medal match – Thurs., Aug 5 at 10 p.m.

– Men’s Team – gold medal match – Fri., Aug. 6 at 6:30 a.m.

Taekwondo

– Men’s/Women’s – medal matches – Sat., July 24 at 6 a.m.

– Men’s/Women’s – medal matches – Sun., July 25 at 6 a.m.

– Men’s/Women’s – medal matches – Mon, July 26 at 6 a.m.

– Men’s/Women’s – medal matches – Tues., July 26 at 6 a.m.

Tennis

– Men’s Singles – bronze medal match – Fri., July 30 at 11 p.m.

– Women’s Doubles – bronze medal match – Fri., July 30 at 11 p.m.

– Women’s Singles – bronze medal match – Sat., July 31 at 2 a.m.

– Mixed Doubles – bronze medal match – Sat., July 31 at 3 a.m.

– Women’s Singles – gold medal match – Sat., July 31 at 5 a.m.

– Men’s Singles – gold medal match – Sat., July 31 at 11 p.m.

– Women’s Doubles – gold medal match – Sun., Aug. 1 at 2 a.m.

– Mixed Doubles – gold medal match – Sun., Aug. 1 at 5 a.m.

Trampoline

– Women’s Event – qualification and finals – Fri., July 30 at midnight

– Men’s Event – qualification and finals – Sat., July 31 at midnight

Triathlon

– Men’s Event – Sun., July 25 at 5:30 p.m.

– Women’s Event – Mon., July 26 at 5:30 p.m.

– Team Mixed Relay – Fri., July 30 at 6:30 p.m.

Volleyball

– Men’s Pool B – USA vs. France – Sat., July 24 at 8:45 a.m.

– Women’s Pool B – USA vs. Argentina – Sat., July 24 at 10:05 p.m.

– Men’s Pool B – USA vs. ROC – Sun., 25 at 10:05 p.m.

– Women’s Pool B – USA vs. China – Mon., July 26 at 10:05 p.m.

– Men’s Pool B – USA vs. Tunisia – Tues., July 27 at 10:05 p.m.

– Women’s Pool B – USA vs. Turkey – Thurs., July 29 at 8:45 a.m.

– Men’s Pool B – USA vs. Brazil – Thurs., July 29 at 10:05 p.m.

– Women’s Pool B – USA vs. ROC – Fri., July 30 at 10:05 p.m.

– Men’s Pool B – USA vs. Argentina – Sun., Aug. 1 at 8:45 a.m.

– Women’s Pool B – USA vs. Italy – Sun., Aug. 1 at 10:05 p.m.

– Men’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 12:30 a.m.

– Men’s Gold Medal Match – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 8:15 a.m.

– Women’s Bronze Medal Match – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 8 p.m.

– Women’s Gold Medal Match – Teams TBD – Sun., Aug. 8 at 12:30 a.m.

Water Polo

– Women’s Prelims – USA vs. Japan – Sat., July 24 at 1 a.m.

– Men’s Prelims – USA vs. Japan – Sun., July 25 at 1:10 a.m.

– Women’s Prelims – USA vs. China – Mon., July 26 at 1 a.m.

– Men’s Prelims – USA vs. RSA – Mon., July 26 at 9 p.m.

– Women’s Prelims – USA vs. Hungary – Wed., July 28 at 1 a.m.

– Men’s Prelims – USA vs. Italy – Thurs., July 29 at 1:10 a.m.

– Women’s Prelims – USA vs. ROC – Fri., July 30 at 2:30 a.m.

– Men’s Prelims – USA vs. Greece – Sun., Aug. 1 at 10:30 p.m.

– Women’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 12:40 a.m.

– Women’s Gold Medal Game – Teams TBD – Sat., Aug. 7 at 3:30 a.m.

– Men’s Bronze Medal Game – Teams TBD – Sun., Aug. 8 at 12:40 a.m.

– Men’s Gold Medal Game – Teams TBD – Sun., Aug. 8 at 3:30 a.m.

Track and Field

– Session 3 – Men’s 10K finals – Fri., July 30 at 7:30 p.m.

– Session 5 – Men’s Discus Throw finals – Sat., July 31 at 7:15 a.m.

– Session 5 – Mixed 4x400m relay finals – Sat., July 31 at 8:35 a.m.

– Session 5 – Women’s 100m finals – Sat., July 31 at 8:50 a.m.

– Session 6 – Women’s Shot Put finals – Sat., July 31 at 9:35 p.m.

– Session 7 – Men’s High Jump finals – Sun., Aug. 1 at 6:10 a.m.

– Session 7 – Women’s Triple Jump finals – Sun., Aug. 1 at 7:20 a.m.

– Session 7 – Men’s 100m finals – Sun., Aug. 1 at 8:50 a.m.

– Session 8 – Men’s long jump finals – Sun., Aug. 1 at 9:20 p.m.

– Session 8 – Women’s 100m hurdles – Sun., Aug. 1 at 10:50 p.m.

– Session 9 – Women’s Discus Throw finals – Mon, Aug. 2 at 7 a.m.

– Session 9 – Men’s 3K steeplechase finals – Mon, Aug. 2 at 8:15 a.m.

– Session 9 – Women’s 5K finals – Mon, Aug. 2 at 8:40 a.m.

– Session 10 – Women’s Long Jump finals – Mon, Aug. 2 at 9:50 p.m.

– Session 10 – Men’s 400m hurdles finals – Mon, Aug. 2 at 11:20 p.m.

– Session 11 – Men’s pole vault finals – Tues., Aug. 3 at 6:20 a.m.

– Session 11 – Women’s hammer throw finals – Tues., Aug. 3 at 7:35 a.m.

– Session 11 – Women’s 800m finals – Tues., Aug. 3 at 8:25 a.m.

– Session 11 – Women’s 200m finals – Tues., Aug. 3 at 8:50 a.m.

– Session 12 – Women’s 400m hurdles finals – Tues., Aug. 3 at 10:30 p.m.

– Session 13 – Women’s 3K steeplechase finals – Wed., Aug. 4 at 7 a.m.

– Session 13 – Men’s hammer throw finals – Wed., Aug. 4 at 7:15 a.m.

– Session 13 – Men’s 800m finals – Wed., Aug. 4 at 8:05 a.m.

– Session 13 – Men’s 200m finals – Wed., Aug. 4 at 8:55 a.m.

– Session 14 – Men’s triple jump finals – Wed., Aug. 4 at 10 p.m.

– Session 14 – Men’s shot put finals – Wed., Aug. 4 at 10:05 p.m.

– Session 14 – Men’s 110m hurdles finals – Wed., Aug. 4 at 10:55 p.m.

– Men’s 20km Race Walk (!!!!!) – Thurs., Aug. 5 at 3:30 a.m.

– Session 15 – Women’s pole vault finals – Thurs., Aug. 5 at 6:20 a.m.

– Session 15 – Men’s 400m finals – Thurs., Aug. 5 at 8 a.m.

– Men’s 50km Race Walk – Thurs., Aug. 5 at 4:30 p.m.

– Women’s 20km Race Walk – Fri., Aug. 6 at 3:30 a.m.

– Session 17 – Women’s javelin throw – Fri., Aug. 6 at 7:50 a.m.

– Session 17 – Men’s 5K – Fri., Aug. 6 at 8 a.m.

– Session 17 – Women’s 400m – Fri., Aug. 6 at 8:35 a.m.

– Session 17 – Women’s 1500m – Fri., Aug. 6 at 8:50 a.m.

– Session 17 – Women’s 4x100m relay – Fri., Aug. 6 at 9:30 a.m.

– Session 17 – Men’s 4x100m relay – Fri., Aug. 6 at 9:50 a.m.

– Women’s Marathon – Fri., Aug. 6 at 6 p.m.

– Session 19 – Women’s high jump finals – Sat., Aug. 7 at 6:35 a.m.

– Session 19 – Women’s 10K finals – Sat., Aug. 7 at 6:45 a.m.

– Session 19 – Men’s javelin throw finals – Sat., Aug. 7 at 7 a.m.

– Session 19 – Men’s 1500m finals – Sat., Aug. 7 at 7:40 a.m.

– Session 19 – Women’s 4x400m relay finals – Sat., Aug. 7 at 8:30 a.m.

– Session 19 – Men’s 4x400m relay finals – Sat., Aug. 7 at 8:50 a.m.

– Men’s Marathon – Sat., Aug. 7 at 6 p.m.

Wrestling

– Medal matches – various weight classes – Mon., Aug. 2 at 5:15 a.m.

– Medal matches – various weight classes – Tues., Aug. 3 at 5:15 a.m.

– Medal matches – various weight classes – Wed., Aug. 4 at 5:15 a.m.

– Medal matches – various weightclasses – Thurs., Aug. 5 at 5:15 a.m.

– Medal matches – various weightclasses – Fri., Aug. 6 at 5:15 a.m.

– Medal matches – various weightclasses – Sat., Aug. 7 at 5:45 a.m.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: